Let 26


Georgetown – Macapá

Zahajuji etapu cesty po Jižní Americe startem z Georgetownu, hlavního města Guyany.

Pokračuji nad pobřežím Surinamu, jež je nejmenším suverénním státem v Jižní Americe, který po dlouhou dobu patřil Nizozemskému království. V průběhu druhé světové války bylo pevninské Nizozemsko obsazeno německými vojsky a v Surinamu invaze Osy nezůstala bez následků; nizozemská vláda téměř okamžitě všechny Němce, kteří v oblasti působili, deportovala do táboru Copieweg. Stejný postup byl uplatňován i v nizozemských državách v Asii, kde došlo k zadržení tisíců osob různého původu, včetně československého. Ze všech zadržených Nizozemci obvinili necelé dvě stovky z kolaborace s nacisty a byli převezeni přes Pacifik do surinamského internačního tábora. Po vstupu Spojených států do války nizozemští diplomati ze strachu z německé invaze do zámořských držav požadovali, aby je americká armáda obsadila. Stalo se tak v únoru 1942, kdy zde až do konce války Američané střežili bauxitové doly. Mezi hrstkou obyvatel se objevoval nesouhlas s americkou přítomností, což Nizozemci řešili uvězněním a předvedením před vojenský soud. Jakmile byla válka u konce, americká armáda se stáhla a moci se chopily opět nizozemské úřady. Roku 1954 získal Surinam statut zámořské autonomie a 25. listopadu 1975 byla vyhlášena nezávislost pod jménem Surinamská republika.

Navštěvuji také Francouzskou Guyanu – francouzský zámořský departement, zámořský region a zároveň zámořské území Evropské unie v Jižní Americe. Je nejrozlehlejším departementem (pro zajímavost – nejdelší společnou hranici má Francie s Brazílií). Žije zde přibližně 294 tisíc obyvatel a nachází se zde také kosmodrom, odkud startují evropské rakety a družice.

Od pobřeží uhýbám do vnitrozemí nad nekonečné deštné pralesy, které pouze občas narušují místa s probíhající těžbou dřeva. Překračuji hranice s Brazílií a přistávám ve městě Macapá, ležícího u ústí Amazonky do Atlantského oceánu. Městem také prochází rovník, místní fotbalový stadion je známý jako Zerão, právě protože rovník prochází přes jeho středovou čáru.

  • Vzdálenost: 1274 km
  • Vzdálenost celkem: 20 197 km
  • Doba letu: 4 hodiny 18 minut
  • Doba letu celkem: 71 hodin 04 minut

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *